Forum
  صفحه اصلي - آمار - جستجو
صفحه اصلي / سوالات عمومی / امتیازات ثبت شرکت های تجاری در اصفهان
نويسنده پيغام
fekre
ارسال : سه شنبه 11/10/97 ساعت 14:16

عضو
در دوران کنونی، شرکت های تجاری نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور ایفاء می نمایند که قابل مقایسه با توان تک تک سهامداران نمی باشند. شرکت های بازرگانی به صور گوناگون تشکیل می گردند و هر یک از انواع آن، خصوصیت مخصوص به خود را دارند.
قانون تجارت ایران، ثبت کلیه شرکت های مذکور در قانون را اجباری دانسته است . به طوریکه، به دستور ماده 2 قانون ثبت شرکت ها، کلیه شرکت های ایرانی موجود در کشور باید به ثبت برسد و چنانچه شرکتی به ثبت نرسد هر ذی نفعی می تواند بطلان عملیات آن را از دادگاه تقاضا نماید، لذا ادامه حیات و فعالیت هر شرکتی که در ایران تاسیس می شود، منوط به ثبت آن در مرجع ثبت شرکت ها گردیده است . از این رو مسئله ثبت کردن شرکت بعد از تاسیس آن از اهمیت خاصی برخوردار است.
به ثبت رساندن شرکت، علاوه بر اینکه وسیله ای است که دولت مقررات شرکت های تجاری را کنترل می نماید، فواید مهم دیگری دارد که از لحاظ شرکای شرکت و مراجعین آن دارای اهمیت بسیار است و آن ها منحصراَ عبارتند از :
1- هر گاه شرکت به ثبت برسد، قراردادهای منعقده بین شرکا رسمی بوده و بعدها هیچ یک نمی توانند مانند اسناد غیررسمی از وجود شرکت نامه و اساسنامه و سایر تصمیماتی که به ثبت می رسد اظهار بی اطلاعی نموده و یا به ایراداتی که درباره اسناد غیررسمی ممکن است وارد نمود استناد نمایند.
2- این کار از لحاظ معامله کنندگان با شرکت در درجه ای از اهمیت است که بدون مراجعه با آن اغلب نمی توانند معامله کنند. زیرا کسی که قرارداد مهمی با شرکت منعقد می نماید یا معامله مهمی انجام می دهد باید بداند که سرمایه شرکت تا چه اندازه است و اختیار مدیران شرکت تا چه حد بوده و بالاخره قدرت و توانایی این شخصیت حقوقی به چه میزان است.
مواد مهم و لازم هر شرکت در جراید کثیرالانتشار آگهی می شود تا همه از آن مستحضر باشند، علاوه بر آن، به نحوی که در اغلب ممالک معمول است هر شخص خارجی ( خارج از شرکت ) ولو اینکه ظاهراَ ذی نفع نباشد می تواند به پرونده ای که برای ثبت شرکت تشکیل شده مراجعه و از محتویات آن اطلاع حاصل کند.
3- این کار یک رسیدگی است که متصدیان امر انجام می دهند تا معلوم شود آیا برای به وجود آوردن این شخصیت حقوقی دقت های لازمه شده و مقررات رعایت گردیده است یا خیر ؟
4- فایده دیگر این کار این است که چون شرکت تحت نام مخصوصی فعالیت و تجارت می کند و این اسم ثبت شده و مخصوص آن شرکت می باشد و معمولاَ اسم شرکت، اسم تجاری او نیز هست و از این نظر دارای ارزش اقتصادی بوده، قسمتی از دارایی شرکت را تشکیل می دهد که قابل انتقال است ( ماده 579 ق. ت )؛ لذا دیگران اجازه استفاده از آن اسم را ندارند. ولی در صورتی که شرکت، ثبت نشده باشد اشخاص دیگر نیز می توانند تحت آن اسم فعالیت و تجارت کنند و از اعتبار نام آن شرکت استفاده کنند.
5- در حال حاضر تمامی سازمان ها، ادارات، نهادها و بانک های دولتی و غیردولتی در صورتی شرکت را به رسمیت می شناسند و حاضر به عقد قرارداد و همکاری با یک شرکت هستند که شرکت مزبور ثبت شده باشد و مدارک معتبر مثل شرکت نامه یا اظهارنامه و آگهی تاسیس مبنی بر تاسیس و به ثبت رسیدن شرکت داشته باشد و مطمئناَ اگر شرکتی به ثبت نرسیده باشد بانک ها و موسسات مالی و اعتباری از ارائه تسهیلات و پرداخت وام به آن شرکت خودداری خواهند نمود و کمتر سازمان و نهادی حاضر به عقد قرارداد با چنین شرکتی خواهد بود.

ادامه مطلب را می توانید در وب سایت فکر برتر بخوانید.
پاسخ شما
توپر  ايتاليک  زير خط دار  لينک تصوير  لينک پيوند  عدم در نظر گرفتن کدهاي خاص *يعني چه؟

 

version
گروه شرکت های تیماپو

شرکت آریا رسانه مبتکر

www.Timapoo.ir

Powered by Timapoo © 2012 Valid XHTML 1.0 Transitional